Adım Adım Dolandırıcılık

Bölüm 1 : Enayi Ayıklama  Modu

8 Kasımda 0 212 967 0 498  nolu telefondan gelen bir aramada “Galaxy j7 Kazandınız, Devam etmek için 1’e basın” diyordu. 1 ‘e bastıktan sonra da telefon kapanıyordu.

Bu şekilde  hangi enayi bizim tuzağa düşecekse  onlar üzerinden yürüyelim  diye plan yapmışlar heralde.  Direk telefonu ise kapatanları aramıyorlardır bile.

Bölüm 2 : Ne Verelim Abimize Modu

Aradan 10-15 dakika sonra 0212 967 0 446 Gün Yaşam Merkezi diye uyduruk biryerden telefon geldi. Yılda 1-2 kez yapılan kampanyadan Galaxy j7 telefon kazandığımı  öğrendim. Şanslı biri olduğum doğrudur ama bu kadar da şans abartı  tabi 🙂  Herneyse telefonu kazanmak içinde  isim soyisim adres gibi bilgileri istiyorlar tabi.  Bunları da verdim tabi sonuçta telefon gelecek.   Hatta ismimi soyismimi saçmalayarak söyledim. Adres olarak da ptt adresini verdim.  Hemde telefonun yanında sağlık ürünleri göndereceklerini söylediler.  Telefonumun rengini, 2 yıl garantili olduğunu, çift kameralı olduğunu falan felan söyledi. Ürünü teslim aldıktan sonra sisteme sigortasını ve garantisini başlatmak için bizi tekrar arayın falan diyerek güven verici laflarla konuştu. Son olarak da ben  kargo fiyatı varmı diye sorduğumda  96 TL ‘lik bir vergisi var diyerekten  kapattık.

Bölüm 3 : Onay Modu

Yine aradan yarım saat geçti geçmedi 0 212 967 0 446 ‘dan gelen bir arama.  Onay bölümünden arıyoruz  ürününüzü onaylıyormusunuz diye bir teyit alıyorlar. Sonrada elektronik eşya olduğu için iade yok, değişim var gibi kısa bilgiler verip kapattık.

Bölüm 4 : Kargo Geldi Git Al Kazıklan Modu

Bir saçmalıkda şu şekilde bir mesajda s8 yazıyor  diğer mesajda  j7 yazıyor.. Bu mesajlar günde en az  3-4 tane geliyor. Al da yolumuzu bulalım  diyorlar artık.

Yoksa her iki telefonuda mı kazandım 🙂

Bu dolandırıcılar kesinlikle aptal insanlar değil. Çok güzel strateji kuruyorlar ve ona göre oynuyorlar. Giriş,gelişme,sonuç yapıyorlar ve golü atıyorlar.  Sen niye kabül ettin diye soracak olursanız   sırf kargo parası  biryerlerine girsin, benim yüzümden 3-5 tl zarar etsinler diye kabül ettim.

 

17 Kasım Güncelleme  :

Yaklaşık son 3 günden bu yana telefonuma 40’ın üzerinde telefonla ilgili mesaj  geldi ve 3 farklı numaradan kargonuz geldi diye telesekreter arıyor  he bir de  0850 ‘den arayan ptt’den aradığını söyleyen bir mahluk.

19 Kasım Güncelleme :

Şerefsizlik, Arsızlık, Puştluk    Modu

Bu katıksız bilmem ne çocukları  niyetlerini o kadar  bozmuşlar ki  senden o parayı hertürlü alcaz modunda saldırıyorlar.  Bu seferde ” Telefonunuzu teslim almadınız , 4 günde içinde almazsanız  74 maddesinin  2. fıkrasına göre 694 TL  iade cayma bedeli ve avukat dosya masraflarını şahsınıza uygulanacaktır ” diye mesaj attılar.  Yani bu adi pislikler   ya 90 TL’i ver telefonu al yada göze giren şemsiye açılmaz diye resmen tehdit ediyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.