Cebit 2012’den Gözüme Çarpanlar

Bu yazıyı  yazmam biraz geç oldu   ama affınıza sığınarak yazıyorum. Geçen seneye nazaran bu sene cebit daha az stand ve salon vardı. Ve  ilgimi çeken teknolojik  cihazların  resmini çektim.

Pek teknolojik olarak görmesemde ilgimi çekmeyi başardı. Yukardaki projeksiyon sayesinde  alt tarafta bulunan akıllı tahtaya görüntüyü veriyor ve kitap okumamızı sağlayan bir ürün. Sayfa değiştirmek istediğimizde zamanda  “page flip” mantığı yani  sağdan sola – soldan sağa  elimizi sürerek diğer sayfaya  geçebiliyoruz.

Hiçbir ekstra özelliği olmayan yukarıda resmini gördüğünüz cihaz ise   resminizi  çekerek   mailinize göndermenize yarayan bir alet. Hatta  “bu cihazın  kullanıldığı bir yer var mı?” diye sormuştum. Oradaki bayan ise daha önce hiç satmadık falan demesine rağmen akşamına Taksimde gezerken  buna benzer hatta bunun aynısını görmüştüm.

Aslında bunu görür görmez bizim  belediyede kullandığımız kiosk cihazları aklıma geldi. Herşeyiyle aynı  sadece içerik biraz daha farklı(hatta nöbetçi eczaneler falan ortak menümüz). Etkinlikler, sinema,hava durumu gibi  içerik  eklemişler. Ve bu cihaza x bir firmanın reklamını koymuşlar, belli bir süre sonra o reklam giriyor (yaklaşık 30 saniye yada 1 dakika)  ve  hiçbir şekilde o reklam bitmeden işlem yapılmıyor.

 

Bu ise kitabı kitap taramak için tasarlanan  bir cihaz.  Saatte 2000 sayfa tarama özellik var. Ve hiç bir şekilde dokunmadan sayfaları kendi çeviriyor, düzleştiriyor.  Cihazın satışı  yapılmıyor firmayla anlaşılıp arşivini komple tarıyor  veriyor. Bu videoyu seyrederek nasıl tarama yaptığını görebilirisiniz.

 

Son olarakda akıllı tahtalar  üzerinde baya ilgiliydim ve bol bol fotoğraf çektim.

Bu resimdeki akıllı tahta değil ama dokunmantik ekran devasa bir ürün.  4 ekran birleşmesinde oluşuyor.

Oldukça ilgimi çeken ve gerçekten akıllı bir cihaz. Ama bu akıllı tahta değil akıllı projeksiyon. Farkı ise   yazdığınız zeminin hiçbir önem yok. İster  duvara yazın, isterseniz tavana.  Resimde üst tarafta gördüğünüz siyah kutu ve özel kalemi sayesinde yazdıklarını  çizdiklerini herşeyi algılayabiliyor. Tabi  bir dezavantajı ise  akıllı projeksiyonlarda  multi-touch özelliğinin bulunmaması. Hatta ve hatta yapacağınız işlerin akıllı tahtaya nazaran daha kısıtlı olması.

Bu resimde ise 3 tane akıllı tahtayı görüyoruz farkı ise kullanılan projeksiyon cihazları.

Projeksiyonun tahtaya yakın olması kalitenin daha iyi olması anlamına gelir ve  gölgenin ekrana daha  az düşmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.