Error: The System Fan Has Failed! Hatası

“Error: The System Fan Has Failed!
Service PC to prevent damage to the system.
Press <F2> to Continue”

Bilgisayarınızı açtığınızda bu yazıyla karşılaşıyorsanız ve bilgisayar açılmıyorsa paniğe kapılmamıza gerek yok sadece fanlarda problem var. Kasayı açarak çalışmayan fanı değiştirerek bu sorunu giderebiliriz.

Bios anakart üzerindeki sensörleri kullanarak fanları çalışıp çalışmadığını izler.  Bu durumda fan yavaş döndüğünden dolayı bu hatayı vermesi mümkün.  Diğer bir durum ise fanların çalışmasına rağmen   “Error: The System Fan Has Failed! ” hatası veriyorsa bu sefer sıkıntı anakart sensöründeki arızadan kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda  sıcaklık, fan hızı ve diğer bilgilerin raporlarını tutan izleme programlarını kullanmak faydalıdır.

error the system fan has failed

Google dan gelen aramalar:

2 thoughts on “Error: The System Fan Has Failed! Hatası

  1. bu hatayı bende alıyorum ama sürekli değil arada ve başka hatalarda başladı ekran kartım hd 5750 power 500 xılence mi öyle bir marka vatan bilgisayardan almıstım..bütün pc parcalarını sokup takınca bilgisayar acılıyor ama kapatıp tekrar acınca acılmıyor :S ekran kartını komple cıkartım vga ya takınca sorunsuz acılıyor baska ekran kartlarıda denedım sorun aynı :S ama arada kafası eserse hd 5750 kartım takılı olunca calısıyor sorun ne anlamadım :S:S hdd den şüphelenıyorum birde kasa fanı bozuldu sesli calısıyordu değiştirdim 80 mm idi gittim 100mm aldım taktım ama fanda sorun yok :S calısyor

    • Metin says:

      Sürekli bu hatayı almaman normal çünkü bios bu kontrolleri ilk açılırken yapıyor yani açıldıktan 1-2 dakika sonra fanların dursa bile sorun olmaz. Uzun lafın kısası böyle bir hata alıyorsanız sorunu hdd’de aramayın çünkü arızalı bir fanın var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.