Eski Monitörü Televizyona Çevirin

eski monitörü televizyona çevirin
Eve bir tane daha televizyon ihtiyaç oldu ama alınabilecek televizyon 1000 TL’nin altında değildi. Bende alternatif bir yol buldum ve çok nadir kullanacağım televizyon için 1000 TL bütçe ayırcağıma kullanmadığım monitörü televizyona çevirmeye karar verdim. Çok da güzel oldu 🙂

Gerekli malzemeler : 

  • Monitör
  • Uydu Alıcısı
  • Çevirici adaptör
  • Hoparlör

Monitörüm eski olduğu için vga çıkışım var ama yeni uydu alıcılarının geneli hdmi çıkışlı. Bu yüzden “vga to hdmi”  adaptörüne ihtiyacınız var. Monitörün vga çıkışından   çeviri adaptör sayesinde  uydu alıcısına giriş yapıyoruz. Ve artık televizyonumuz hazır. Gerisi kanalları aramak,bulmak ve ayarlamak. Monitörünüz hdmi çıkışlıysa çevirici adaptöre gerek kalmaz. Hdmi kablo ile uydu alıcısından monitöre köprüleme yaparakda görüntü elde edebilirsiniz. Ses içinde adaptör’ün ses çıkışına hoparlör bağlayarak ses elde edebilirsiniz.

 

Karşılaşabileceğiniz sorunlar : 

  • Cihazınızı bağladınız ve “out of range” hatası yada “siyah görüntü” hatalarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu çözünürlükle alakalı sorundur. Monitörünüz eski olduğu için haliyle çözünürlüğü düşük olacaktır. Uydu alıcılarının da fabrika çıkış ayarlarındaki çözünürlük 1024 ve üstü çözünürlükte otomatik şekilde oluyor. İşte bu yüzden öncelikle uydu alıcınızı kullandığınız büyük bir televizyona bağlayarak  ayarlar bölümüne girip monitörünüze göre çözünürlüğü ayarlamalısınız.  Ne kadar düşük yaparsanız görüntünüz o kadar kötü olur bunu da unutmayalım.
  • Görüntünün belirli süre sonrası gidip gelmesi  ve daha sonra tamamen gitmesi. Bu problem ise  kullandığınız çevirici adaptör ile alakalı. Bazı adaptörler (kaliteyle alakalı sanırım) belli süre çalıştıktan sonra ısınıyor görüntü çevirme işlemini yapamıyor ve görüntüyü veremiyor. Böyle durumlarda ise kullandığınız adaptöre 5 v elektrik bağlamanız gerekli. Bazı adaptörler buna uygun olurken bazılarında bu giriş bulunmamaktadır.
  • Görüntü var herşey tamam ama sesi bağlayacak yer yok. Bu durumda yine olay çevirici adaptörde bitiyor. Kimi adaptörlerin sadece görüntü çıkış seçeneği bulunurken kimilerinde  güç girişi ve ses girişleri bulunuyor. Aşağıdaki görselden daha iyi anlayabilirsiniz.
sadece vga çıkışlı adaptör

sadece vga çıkışlı adaptör

ses çıkışı ve güç çıkışlı adaptör

ses çıkışı ve güç çıkışlı adaptör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.