Facebook Gizlilik Ayarları Değişti

3 Eylül  2011 tarihinden itibaren facebook gizlilik ayarlarına  yine yeni bir değişiklik geldi. Her güncellemede gizlilik ayarlarında değişiklik olsada her zaman daha iyisini yapıyorlar buna eminim. Ama bu seferki durum farklı. Çünkü arkadaşın olmayan herhangi bir kişinin duvarına görebiliyorsun. Tabi bu kötü bir özellik çünkü herkes tarafından gözlenebileceksiniz. Diğer bir kötü yanı ise arkadaşlarınızın sizin duvarınıza yazdığı yazıları gizleme yapamıyorsunuz.   Facebook  gizlilik ayarlarını değiştirmekle yaptığı işi  eline yüzüne bulaşmış gibi.

 

Yeni Facebook Gizlilik Ayarları

Sağ üst kısımdan Hesap ve Gizlilik ayarlarına giriyoruz.   Karşımıza resimdeki ekran çıkıyor.   

Burada seçtiğimiz ” Arkadaşlar ” paylaştığımız yazıların,videoların, fotoğrafların sadece arkadaşlar tarafından  görülebileceğini belirtiyoruz. Tabi burada  paylaşım yapmadan önce o paylaşımın  herkese açık mı yoksa  sadece arkadaşlarınıza mı görüntüleneceğini özelleştirebiliyorsunuz.

 

Facebook gizlilik ayarlarında  ” Nasıl Bağlantı Kurarsın ” sekmesinden ise   seni aramalarda kimlerin bulabileceğini, kimlerin mesaj ve arkadaşlık isteği gönderebileceğini ayrıca duvarınıza kimlerin yazı yazabileceğini   seçebiliyoruz.

Fotoğraf etiketleme

Yeni gelen facebook gizlilik ayarlarından en sevdiğim  özellik ise  fotoğraf etiketleme sisteminin özelleştirilmiş olması. Artık saçma sapan resimlerde etiketlenip etiketlenmemek kendi elimizde.  İsterseniz onaylamadan kimse sizi etiketlemiyecek. Etiket onayı  durumu  ilk olarak kapalı oluyor. Ama siz isterseniz Etiket Onayını  açabilirsiniz ve böylelikle herkesin herşeyde sizi etiketlemesini engellemiş olurusunuz.

Bu sekmeden ayrıca   etiketlendiğiniz fotoğrafların  kimden tarafından görüneceğini, arkadaşların sana benzeyen fotoğraflar yüklediğinde Etiket Önerilerininin açık mı kapalı mı olacağını  özelleştirebilirisiniz.

 

Eski Gönderilerinin Hedef Kitlesini Sınırla

Daha öncelerden  herkese açık paylaştığınız  yazıları,resimleri,videoları  sadece arkadaşlarınız tarafından görüntülenmesini sağlayacaktır.  Ne amaçlı yapılmış emin değilim 🙂 (Herkesin duvarını görebiliyoruz acaba bunun için mi?)

Facebook Arkadaş Gizleme 

Facebookta arkadaşlar gizlemek için profilimizi düzenlemeye giriyoruz.  Sol taraftan Arkadaşlar ve Aile kısmına giriyoruz. Sergilenen arkadaşlar kısmından  arkadaşlarımızın kimlerin tarafından görüneceğini  seçiyoruz.

 

 Facebook Uygulamaları

Son olarak kullandığımız uygulamalara izin verdikten sonra    neredeyse şifremiz hariç tüm bilgilerimizi alabiliyordu. Yeni facebook gizlilik ayarlarıyla gelen bu özellik  uygulamaların   hangi bilgilerimize erişip hangi bilgilerimize  erişmeyeceğine   olanak sağlıyor.

Bu gizliliği özelleştirmek için Gizlilik ayarlarından Uygulamalar ve İnternet Siteleri sekmesine girdikten sonra ” İnsanlar kullandıkları uygulamalara senin bilgilerini nasıl paylaşır ”  kısmından ayarlayabiliriz.

Google dan gelen aramalar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.