Facebook Takvimime Uygulaması Nedir?

Facebook’da son 1 haftadan beri arkadaşlarımızdan takvimime uygulamasının istekleri,davetleri gelmektedir.  Peki bu takvimime uygulaması ne işe yarar diye düşündüğümüzde hiçbir işe yaramadığını  hatta daha zararlı birşey olduğu açıkça belli oluyor.  Uygulamanın asıl amacı  doğum günü ve belirli tarihleri kaydetmeyi yarayan ufak takvimdir fakat uygulamaya izin verdikten sonra neredeyse şifremiz  hariç tüm bilgilerimizi çalmaktadır.

 

facebook takvimime

Türk kullanıcıları facebook kullanımında birçok şeye dikkat etmiyor. Özellikle izin verdiğimiz uygulamalara dikkat etmeliyiz. Takvimime uygulamasına izin verdikten sonra  yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere  arkadaş listemizi bile alıyor ve otomatik olarak uygulamayı kabul ettikten sonra  bizim yerimize  arkadaş listemize istek gönderiyor.

facebook takvimime uygulaması

Uygulamaya ilgi ise çok büyük. Yukarıdaki resim yaklaşık 10 gün öncenin resmi. Aradan kısa zaman geçmesine rağmen şuanda bu uygulamayı kullanan sayısı 3.000.000 ‘a yakın bir sayı.

Facebook Takvimime uygulamasına sadece izin verdim hiçbir doğum günü,özel tarih eklemedim diye seviniyorsanız  hiç sevinmeyin çünkü uygulamaya izin verdikten sonra tüm bilgileriniz uygulama geliştiricisi tarafından görülebiliyor.

Yakın zamanda bu uygulama aracılığıyla duvarına sizin yerinize reklam atılırsa  yada mail adresiniz spama düşerse hiç şaşırmayın.

Facebook takvimime uygulamasını kaldırmak için Gizlilik ayarlarından “Uygulamalar ve İnternet Siteleri”  takvimime uygulamasını seçin ve sağ üstten Uygulamayı kaldır’ı tıklayın.

Bu yazıyı paylaşarak arkadaşlarınızıda bilgilendirmeyi unutmayın 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.