Foursquare Nedir? Nasıl Kullanılır ?

Foursquare nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır bildiğim kadarıyla bahsedeyim. Foursquare konum bazlı çalışan son zamanların gözde sosyal sitesidir.  Daha Türkiye’de yavaş yavaş  tanınmasına rağmen yaklaşık  3. yılını deviren bir servis. Türkiye’de yavaş yavaş kullanılıyor diyorum çünkü daha bir çok kişi bunu bilmiyor bilse bile  fazla kullanmıyor. Aylık foursquare şuan için 10 milyon aktif kullanısı var ve 1 dakika içerisinde 2000 mekan check-in yapılıyor.

Foursquare’in aslında facebook places ve Google Latitude’ den hiçbir farkı yok sadece daha gelişmiş bir servis. Yine buradada bir arkadaş listeniz mevcut ve arkadaşlarınızın check-in yaptığı yerler size anlık olarak bildirim geliyor.  Ve o an check-in yaptığınız yerde başka biriside check-in yapmışsa bunu size ” x kişi burada”  die gösteriyor. Diğer güzel bir özelliği ise check-in yaptığınız yere göre o mekanın mayor’u yani başkanı siz oluyorsunuz diğer bir deyişle müdavimi olmuş oluyorsunuz.  Ayrıca işin biraz eğlenceli kısmı olan badges yani rozet kısmı var.Her yaptığınız check-in’e göre bir kademe atlıyorsunuz. İlk check-in yaptığınızda” Newbie” rozetini,  10 farklı mekanda check-in yaparsanız “Adventurer” rozetini, 25 farklı mekanda “Explorer” rozetini, 50 farkı mekanda ise “Superstar” rozetini almış oluyorsunuz. Toplamda ise 240den fazla rozet var. Daha ayrıntılı rozet bilgileri için burayı tıklayabilirsiniz.

Tabi böyle her gittiğimiz mekanda foursquarede check-in yapmak ne kadar mantıklı onu bilemem. Çünkü sonuçta her yaptığınız check-in arkadaşlarınıza anlık olarak gittiği için bu  bazı sıkıntılara sebep olabilir. Tabi bu durumun önüne geçme şansımız var. Check-in yaptığınız yerleri arkadaşlarınızdan gizlemek için  “Share with friends?” kısmını “No” yu seçerek  arkadaşlarınızdan gizlemiş olursunuz. ( Gizli check-in yaptığınızda takdirde puan kazanmaya devam edeceksiniz ama o an mayor olamayacaksınız  taa ki bir sonra normal check-in yapılana kadar)

Foursquare’in şuan ülkemizde yapılmadığı ama diğer ülkelerde uygulanan güzel özelliği ise o mekanın mayoruna ücretsiz veya indirimli fırsat hediye etmesi. Bazı mekanlar ise 3 arkadaşınla check-in yap  %10 indirim kazan gibi fırsatlar sunabiliyor.

Son olarak ise daha düne kadar İngilizce olan foursquare Turkcell ile yaptığı anlaşma ile artık Türkçe hizmet vermeye başladı. Bunun sebebi ise her geçen gün foursquare’in Türkiye’deki kullanım oranının artmasından dolayı.

Google dan gelen aramalar:

2 thoughts on “Foursquare Nedir? Nasıl Kullanılır ?

    • admin says:

      facebookdaki gibi direkt engelleme yok fakat arkadaşlık isteğini kabül etmeyerek yada gizlilik ayarlarında kısıtlamalar yaparak bunu yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.