Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde Robot Doktor Devri Başladı

pau

Normalde geçen hafta olacak olan ameliyat için ses seda çıkmadığı için pazartesi günü sırf ne yaptınız/ ne zaman alacaksınız diye görünmek amacıyla gittiğimiz hastaneye 2 saat sonra yatış yaptık. Neymiş efendim unutmuşuz sizi.. çok saçma değil mi bu cevap? Çok basit bir cevap değil mi?

Salı günü ameliyat olacaksınız dediler hayhay dedik. (Gelen doktorların suratları beş karış) Salı günü oldu babamın tansiyonu düştü olmadı. Olabilir insanlık hali. Dediler ki ameliyat perşembe olacak. Yattık kalktık,izinli çıktık geri döndük. Perşembe oldu ameliyat olacaz diye beklerken yine bir haber geldi. Ameliyat sırası çokmuş bugün olmayacak hasta beklesin cuma ameliyat olacak(doktorun suratı mahkeme duvarı,ağzından birşiy duymak için ağzına bakıyorsun ama nafile. Hasta zaten psikolojik olarak kötü,bari 2 3 cümle güzel kursan da hastaya/yakinina yüreğine su serpsen olmaz mi? Hadi bunu da geçtim “geçmiş olsun”  demez mi bir doktor?

Şimdi empati yapıyorum kendimi doktor yerine koyuyorum
– Onca hasta var, herkesin ayrı derdi var, haliyle doktor yoğun şekilde çalışıyor. Evine gitmiyor 24 saat çalışıyor. Yatıyor ,kalkıyor hep hasta,her yer hasta ve haliyle ruh hali biraz değişiyor insanın. Haklı mı haklı ama kısmen haklı!

Peki ya siz ihtisas eğitimi almış kişiler hiç hasta olarak/hasta yakını olarak empati yapıyor musunuz?

İşiniz gücünüz kesmek biçmek mi oldu artık sizin? Hiç mi duygusal yaklaşmiyorsunuz? Yoksa olaya tamamen duygusal mi yaklaşıyorsunuz? İnsanı insan olarak değil de yaptığınız ameliyatlardan sonra döner sermayeden payınıza  düşecek olanı mı hesaplamak mi sadece düşünceniz?

Madem bu işi layıkıyla yapamayacaksın boşuna 6 yılını vermeyeceksin.
Madem hasta olan adamı psikolojik olarak iyileştirmiyorsun  bari öküz öküz konuşarak yada robot gibi  davranarak dahada  motivasyonunu bozmayacaksın.

Bir de sorum var saygıdeğer doktorlara

Ailenizden biri hasta olup yatsaydı ve elinizden hiç birşey gelmeseydi ve gelen/giden doktorlar siz gibi olsaydı ne yapardınız ? Hadi biraz empati …

Hiç mi iyi doktor yok, hiç mi ilgili doktor yok tabikide var  (Levent Tuncay hoca gibi, Zafer Bey gibi)sözüm meclisten dışarı.Hani geçen sefer burada yazdığım yazı gibi sistemimiz malesef  bozuk,sistem buna izin vermez  neyse ALLAH hasta olan herkese şifa versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.