Satılık Dyson V15 – 23 Ay Garantili – 8500 TL

Dün akşam facebook marketplace’da dolaşırken biranda karşıma çıkan şu fotoğraf ilgimi çekti.

Aslında daha 1 ay önce dyson V8 almıştım bu rakamlara ama Dyson v15’ide alıyım sonuçta fiyatı iyi düşüncesiyle satıcıya mesaj attım.

Satıcıdan gelen cevap ise arayın konuşalım. Tabi hemen ayrıldım. Telefonda genç bir ses. Biraz konuştuk tanıştık. Avukat olduğunu ve 2-3 hafta önce nişan attığını. O yüzden dyson v15’i satmak istediğini söyledi. Bende fatura ve resimlerini istedim. Yani aramızda gayet normal şekilde bir konuşma geçti. (Whatsapp’da fotoğrafınada Gümüşhane Baro Başkanı Metin Aslan fotoğrafını koymuş. Yani gerçekten böyle biri var.)Attığı görseller ve faturalarda gayet inandırıcı.

Açıkcası buraya kadar bir sorun yok. Adam nişan attığı için satıyor, yarında duruşması olduğu için hemen bugün satması lazım falan filan. Almak için telefon açtım ve Denizli’ye gönderirmisiniz görerek almak istiyorum dedim. Tabi kuzenim orda oraya gönderirim bakarsınız ve alırsınız dedi. Tamam dedim ve biraz facebookda araştırmaya başladım. Maşallah herkes dyson v15 satıyor ve herkesin sattığı 21 ay garantili. Kimisine hediye gelmiş, kimisinin ihtiyacı yokmuş gibi yazılarla satmaya çalışıyorlar. İşte o zaman dedim bu işte bir hinlik var! Ama sonuçta Denizli’den görerek alacağım ee o zaman sorun yok diyerekten tekrar aradım. Siz Denizli’deki kuzeninize ürünü gönderin, bende bakıp arıyım. Bu seferde benim kuzenim yok dedi. Onun yerine ” sahibinden.com’dan get yapalım, sen onaylamadan benim hesaba geçmiyor. 2 gün süren var, beğenirsen onaylarsın” dedi. Dedim olur yapalım 🙂 . Artık bu saatten sonra adamın dolandırıcı olduğunu anladım. Mahsat geyik olsun dedim ve muhabbeti uzattım. Dolandırıcı arkadaşla telefonla konuşuyoruz bana bir yandan link atıyor. Attığı link’te dolap.com’a benzer fake bir site.

Dedim hani sahibinden atacaktın burası dolap dedim. O zaman abi hemen ben sana sahibinden’den ilan açıyorum dedi ve hala telefonu kapatmadan bir yandanda konuşarak bana bunu aldırmaya çalışıyor. Ve bu süreçte 7000 tl olur mu dedim. Satıcı o kadar kibarki yengeye mi alıyorsun diyerek indirimde yaptı 🙂 Herneyse aradan hemen 1 dakika geçti geçmedi sahibinden linki geldi.

Bu seferde sahibinden tasarımına benzeyen sahte bir site. Satın almaya geçtim. Telefondaki kişide beni yönlendiriyor oraya tıkla, buraya tıkla diyerekten. Ben dedim “hesabımda o kadar para yok, 2500 TL param var” İstersen şimdi 2500TL’i vereyim 10 gün sonra kalanını yollayayım olur mu dedim. İyi niyetli müslüman kardeşim onuda kabul etti 🙂 Muhabbeti daha da uzatacaktım ama işim var daha sonra halledelim diyerek telefonu kapattım. Ve bunun ardından 5-6 kere beni aradı benden açmadım tabi.

İşin özü ” bedava peynir sadece fare kapanında olur” lafını unutmamak lazım ve böyle dolandırıcılara dikkat etmek lazım.

2 thoughts on “Satılık Dyson V15 – 23 Ay Garantili – 8500 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.