Tablet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Tablet alacağım ve  biraz araştırmak istedim. Piyasada şuan o kadar fazla tablet var ki akıllara zarar. Fiyatları 150 tl ‘den başlayıp 4500 tl’e kadar var. Yani neye karar vereceğini,  hangisini almanın daha iyi olduğunu bilmek gerçekten güç.

Peki ya tablet alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Tablet kullanıcısı   kaç yaşında ? 

Bu önemli bir detay. Çünkü 2-3 yaşındaki çocuğun sırf youtube dan video seyretmesi için  alınacak bir ipad pro  tamamen saçmalıktır. Çünkü altı üstü video bakıcak ve başka bir şey yapmayacak sonuçta çocuk.  Ayrıca  çocuğun – hatta bebeğin – tableti elinde düşürmesi, ekranın çatlaması gibi  sorunlar sıkça yaşanacağı için  küçük yaştaki bir çocuk için başlangıc seviyesinde tabletler fazlasıyla iş görür. (hometech markası gibi)

3G  olması şart mı ?

Sürekli seyahat  eden biriyseniz ve sürekli internet lazımsa 3g desteği olması lazım. Çünkü her zaman wireless’e gebe kalmak  iyi olmayacaktır. Ama internet varsa girerim yoksa aramam diyorsanız  3g desteği olmayan tablet sizin işini görecektir. 3g desteğinin  olmaması fiyat açısından size fayda sağlayacaktır.

Ekran boyutu nasıl olmalı ? 

Ekran büyük mü olmalı küçük mü olmalı. Yine önemli bir ayrıntı. Örneğin film, video izlemeyi sever birisiniz  7’ lik bir tablette emin olun o zevki alamazsınız. O yüzden ekranınızı seçerken ona göre seçmelisiniz.

Tablet Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Android mi Ios mu  Windows mu?

Tablet seçerkende üç seçeneğimiz var.  Iphone kullanıcısıysanız ipad tablet size kullanım açısından rahat gelecektir. Fakat android kullanan biri  ios kullanırken zorlanacaktır alışması zor olmayacak ama  alışkanlıklardan vazgeçmek biraz zor oluyor. Windows tabletler dediğim ise 2’si bi arada olan yani klavyeliği ve monitör kısmı birbirinden ayrılan.  Şuan bilgisayar kullanımı herkesin rahat yapabildiğini düşünürsek  Windows tabletin kullanım açısından hiçbir şekilde zorluğu olmayacaktır. (Windows 2’si bir aradalar  hem tablet hem laptop görevi görmektedir)

Tablet ne amaçlı kullanılacak?

Hem internette gezineyim, hem oyun oynayayım diyerekten tablet istiyorsanız evet bu sefer size biraz  daha hızlı bir tablet gerekecektir.

Fotoğraf kalitesi ne kadar önemli ?

Kaliteli fotoğraflar çekmek istiyorsanız  çıtayı yükseltecek  ve 500 tl’nin üstündeki tabletlere bakmanız gerekecek.  Fotoğraf kalitesi yönünden ios her zaman daha kaliteli olduğu söyleniyor.

Hafızası ne kadar olmalı ?

Müzik yada diğer dosyalarınızı depolama olarak kullanacaksanız  size ufak  bir depolama alanı yeterli gelecektir .  Ama sadece ben  4k videoları izleyeceğim,depolayacağım derseniz  hafıza kartı takmanız şart olacak. Tabi burada önemli bir nokta ipad alacaksanız  hafıza kartı girişi olmuyor.   Yani sadece üstündeki alanı kullanabiliyorsunuz.

Benden bu kadar

Kafanıza takılan bir şey olursa sol alttan “Bana Ulaşın” kısmından mesaj atarak yada  yazının altından yorum yapma kısmından  sorularınızı sorabilirsiniz.

Ayrıca  2016’nın en iyi  tabletleri  için  aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.