Alaçatıda Neler Yapılır ?

Dün uzun zamandır  gitmediğim, herkesin aşık  bana ise hiç ilgi çekici gelmeyen   – midye yeme düşüncesi hariç –  şehire  yani İzmir’e gittim. Hatta İzmir ‘de değil Alaçatı’ya. Hani herkesin şu    “çok pahalı amk”  deyipte yine de gittiği Çeşme – Alaçatı... Hem tatil yapmak, hem kız arkadaşımla zaman geçirmek hemde  Alaçatı’yı görmek  adına güzel bir tatildi. Alaçatıda neler yapılır  dedik ve biz kısa zaman baya gezdik dolaştık…

Herkesin pahalı demesi haliyle insanı tedirgin etsede  biraz araştırma yaparak gidersen  heryerin pahalı olmadığını görebiliyoruz. Örneğin konaklama açısından 250 – 300 TL’lik butik oteller kampanya sitelerinde (yakala.co, grupanya.com gibi) 150 TL’e kadar fiyatlara rezervasyon yapabiliyorsunuz.

Konaklama olarak My Adress Butik Otel‘i tercih ettik. İyi ki de etmişiz. Otel hem güzel hem çarşıya yakın hemde çalışanları ilgili,güleryüzlü.  Fiyat olarak da gayet uygundu. (150 TL)

my-adress-hotel

Sitelerdeki yorumları, puanlamalara baktığında  genelde yüksek puan almış ama  genelde  kişilerin tek şikayeti kahvaltıyla ilgili olmuş. Kahvaltının  sadece simitten ibaret olduğunu,  çeşitliliğinin az  olduğu, başkalarından kalanların  tekrar önüne konulduğu gibi   sürekli  bir    kahvaltıyla ilgili bir şikayet vardı. Bende haliyle kahvaltısından önyargılıydım ama  kahvaltıyı görünce o önyargım tamamen kalktı. Gayet güzel,doyurucu  ve çeşitli kahvaltısı vardı. IMG_20160925_102942

Plaj olarak pek bilmediğimizden  2 tane gidilebilecek güzel plaj varmış. Alkoçlar plajı ve ılıca plajı. Yakın olduğundan dolayı  Ilıca plajını tercih ettik. Plaj güzeldi ama bomboştu ve hava acaip rüzgarlıydı. Hatta kitesurf  yapanlar falan vardı. Denize bir kere girdik   dalgalarla epey boğuştuk.

IMG_20160924_171442_HDR

Akşam Çarşı’yı gezdik. Hatta 5-6 tur attık sanırım 🙂 Yürümekten ayaklarımda derman kalmadı.  Bazı mekanlarda tıklım tıklım doluyken bir yanındakı mekan bomboş olmadı şaşırttı. Genelde böyle rakı balık  yapılacak mekanlar var. Hepsi damar şarkılar falan çalıyor.  Fiyat olarak ne çok ucuz ne çok pahalı ama pahalıya yakın .Gerçi alkolün bulunduğu hangi yer ucuz ki?

Bir başka dikkatimi çeken olay ise herşey meşhur…  Meşhur dondurma, meşhur kahve, meşhur kumru.   Madem meşhur diyerekten  kumruculardan başladık. Kumrucu Şevki ve Kumrucu Hüseyin’e  gittik.    Şevki  biraz daha isim yapmış 4-5 tane mekanı var ve haliyle  fiyat olarak öpüyor. Hüseyin ise   tek şubesi var   ve Şevkiye göre daha lezzetli kumrusu var.  Bizimlasın Kumrucu Hüseyin  …  (Hüseyin abimiz  kumrusunu 7 TL ‘e satarken , daha kötü yapan Şevki Abimiz kumruyu 14 TL’e satıyor)

Bir diğer meşhurumuz ise kahveci.. İşte Kahve diye mekan. Bu mekanı internetten nerde diye araştırırken meğersek tamda önünde olduğumuzu  farkettik ve daldık içeri. Madem meşhursun patlat ordan 2 kahve diyerek   siparişimizi verdik.

IMG_20160924_223505

Gerçek kahvenin bu olduğunu, kahvenin yağını arıtarak birşeyler yaptığını anlattı saygıdeğer abimiz.  Sunumuda gayet sıradandı. Lezzet olarak da eh işte kahve  diyebileceğin bir kahveydi.   Fiyatı ise : 10 TL

Son Meşhurumuz ise  Dondurmacı. Aslında 2 tane dondurmacı var ve ikiside meşhur. Biri Tarihi Rumeli Pastanesi diğeri Veli Usta. Lezzet olarak güzel ama  Denizli’deki özkaymakla aynı ayarda bir dondurması var.  Her  ikiside gayet güzeldi. Fiyat olarak da topu 3 TL’ idi.

Gece Hayatı

Alaçatı Gece Hayatı sanırım  geç gittiğimden dolayı pek  yoktu. Port Alaçatı denilen biryere gittik. İçinde 6-7 tane farklı mekanı barındıran. Amma velakin sadece 1 tane mekan açıktı.  O mekanda dolu sayılmazdı.

Dönüş günü de bornovaya gittik. Hem asker arkadaşıma ziyaret hemde yola çıkacağız gibisinden. İzmire gidilipte Midye yenmez mi ?  Tabikide yenir.  Efe Midye  ‘nin iyi olduğunu duyduk ve  vardık efe midyeye…  Veee     sıcak sıcak   yedik mis gibi midyeleri 🙂

mdid

Buraya gelmişiz ee bu delikanlı  adamı görmeden gitmek olmazdı tabi …

ff

Kendileri benim asker arkadaşım olur, dostum olur. Çok fazla görüşemesekte   severiz birbirimizi.

Bu şekilde bir İzmir fethimi tamamlamış oldum. Güzel ve yorucu birgündü.

Bunlarda objektifime takılanlardan birkaçı…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.